Zakup alkomatu – na co zwrócić uwagę?

Decydowanie się na zakup alkomatu jest coraz bardziej popularne wśród kierowców. Posiadając alkomat można uzyskać pewność, że można prowadzić samochód. Dokładny pomiar można uzyskać w najlepszych na rynku modelach alkomatów, jak alkomaty wykonujące badanie spektrofotometrycznie. Jednak do najbardziej popularnych zaliczając się alkomaty elektroniczne oraz elektrochemiczne. Takie urządzenia są w stanie dać pewność, co do dokładności wykonanych testów. Jednak najlepsze model takich urządzeń również nie należą do tanich. Alkomaty elektroniczne to alkomaty posiadające sensor półprzewodnikowy. Natomiast w przypadku alkomatów elektrochemicznych występuje czujnik elektrochemiczny.

Alkomat do domu

W warunkach domowych nie ma konieczności korzystania z najlepszych na rynku alkomatów, gdyż nie jest tak istotny czas, w którym realizowany jest dany test, co znów ma znaczenie w przypadku użytkowania alkomatów przez służby czy przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwach rozwiązaniem jest alkomat alcoblow, ale dla wielu osób prywatnych taki alkomat może być zbyt dużym i niepotrzebnym wydatkiem. W warunkach domowych alkomat może wykonać pojedynczy test nawet przez kilkadziesiąt sekund. Natomiast w przypadku profesjonalnych alkomatów, które mają wykonać wiele badań w krótkim czasie niezbędne jest by badanie wykonywane było w ciągu kilku sekund.

alko11

Kalibracja

Nie bez znaczenia jest również to po jakim czasie niezbędne jest wykonanie sprawdzenia dokładności wykonania pomiaru przez urządzenie. Im dłuższy jest taki okres tym oczywiście znacznie rzadziej niezbędne jest odwiedzanie profesjonalnych serwisów, które wykonają kalibrację urządzenia. W warunkach domowych, jeśli urządzenie pozwala na wykonanie kilkuset badań, zanim niezbędna jest kalibracja jest to wystarczające. Jednak w przedsiębiorstwach, w których trzeba wykonać setki badań jednego dnia konieczne jest wybranie alkomatów zapewniających znacznie większe ilości testów, które trzeba wykonać zanim niezbędne jest oddanie urządzenia do serwisu. Warto również sprawdzić jakie są ceny kalibracji oraz jaka jest dostępność przy danym modelu do profesjonalnych serwisów zajmujących się kalibrowaniem alkomatów.

Dla zainteresowanych kolejnymi informacjami polecamy artykuł pt. Jaki alkomat wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *