Wszystko o ubezpieczeniach samochodowych

Początkujący kierowcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy z pewnością mają przed sobą dużo wiedzy do opanowania. Chodzi głównie o wszelkie opłaty dotyczące przyszłych samochodów oraz ubezpieczenia, z których opcjami każdy obowiązkowo musi się zapoznać, a także je opłacić. Co więc znaczą tajemnicze skróty: OC, AC? Jak je skutecznie zrozumieć?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy chwila uwagi i uważne przeczytanie tego właśnie artykułu. Tutaj, młody kierowco, dowiesz się wszystkiego, co wiedzieć powinieneś o poszczególnych ubezpieczeniach samochodowych i ich rodzajach.

Ubezpieczenie AC

Skrót AC pochodzi od słowa autocasco. Jest to typ ubezpieczenia komunikacyjnego dobrowolnego, co oznacza, że zawarcie umowy na ten typ ubezpieczenia zależy tylko i wyłącznie od chęci właściciela pojazdu. Umowę na ten rodzaj ubezpieczenia podpisuje się na okres dwunastu miesięcy, lub na czas krótszy, a wszystko zależne jest od potrzeby właściciela samochodu. Dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy jest polisa, która staje się ważna w dniu kolejnym od podpisania dokumentów i uregulowania należnej kwoty. Umowa taka wygasa automatycznie po upływie czasu, na który została ona podpisana lub w momencie nieopłacenia kolejnej składki. Na czym polega polisa autocasco? W skrócie: na wypłaceniu pieniędzy przez ubezpieczyciela w momencie zaistnienia kilku przypadków, które spotkać mogą właściciela pojazdu mechanicznego – gdy ponosi on winę za uszkodzenie samochodu, gdy sprawca uszkodzeń widocznych na pojeździe nie jest znany, gdy uszkodzenie samochodu nastąpiło wskutek zderzenia ze zwierzętami lub gdy samochód uszkodzony został przez działanie żywiołów.

Ubezpieczenie OC

Ten typ ubezpieczenia z kolei oznacza ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest ono obowiązkowe oraz regulowane odpowiednimi przepisami prawnymi. Najlepiej skorzystać z najtańszej opcji oraz upewnić się, że firma ubezpieczeniowa ma dobrą opinię w przypadku wypłacania odszkodowań. Za pomocą ubezpieczenia OC auto zastępcze także wchodzi w grę, w przypadku naprawy naszego pojazdu, co jest niezwykle dobrą i wygodną opcją. Opłaty związane z eksploatacją samochodów zastępczych pokrywa OC sprawcy. Warto o tym pamiętać, nawet w przypadku, jeżeli zakładamy bezkolizyjną jazdę!

Jeżeli dotarłeś do tego momentu artykułu, to zapewne wiesz już co oznaczają tajemnicze skróty AC i OC. I to naprawdę wszystko w temacie ubezpieczeń, więcej możesz dowiedzieć się tylko w poszczególnych jednostkach, oferujących dany typ ubezpieczeń. Szerokiej, bezkolizyjnej jazdy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *