Alkomaty jednorazowe – szybka i tania metoda sprawdzenia trzeźwości

Jak powszechnie wiadomo, testery trzeźwości, zwane potocznie i skrótowo alkomatami, są narzędziami służącymi do pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy kojarzą go jako niewielkie urządzenie z ustnikiem, w który się dmucha, a po chwili alkomat wyświetla wynik badania, w miligramach na decymetry sześcienne, z którego można wnioskować o ilości promili alkoholu we krwi. Istnieje jednak prostszy, szybszy i tani sposób alternatywnej kontroli ilości alkoholu w wydechu – są to alkomaty jednorazowe.

Alkomaty jednorazowe to nowość na rynku, która z nalazła zastosowania w policji i wojsku w wielu państwach świata. Co więcej, często jest kupowany przez kierowców – zwłaszcza, kiedy nakładany jest na nich taki obowiązek prawny. Przykładem takiej sytuacji jest Francja, gdzie od pierwszego lipca 2012 roku kierowca ma obowiązek posiadać alkomat w samochodzie.

W jaki sposób działają alkomaty jednorazowe?

Jednorazowe kontrolery trzeźwości są prostym, tanim i, przede wszystkim, precyzyjnym oraz wiarygodnym sposobem na sprawdzenie wydychanego powietrza pod kątem zawartości alkoholu. Taki alkomat składa się przede wszystkim z balonika, w którym gromadzone jest wprowadzane przez ustnik powietrze, oraz z testera, który jest aktywowany poprzez mocne ściśnięcie końcówek, a następnie umieszczany w ustniku. W testerze znajduje się reagent, który wchodzi w reakcję z wypuszczanym z balonika powietrzem i przyjmuje odpowiedni kolor, jeśli w powietrzu znajduje się alkohol. Dzięki skali pomiarowej możemy orientacyjnie ocenić ilość alkoholu w promilach.

Warunkiem przeprowadzenia badania jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu po spożyciu alkoholu – około 15-20 minut. W innym razie resztki alkoholu, który znajdowałyby się w naszej jamie gębowej, mogłyby uczynić wynik testu niewiarygodnym, prawdopodobnie go w istotny sposób zawyżając. Pamiętając o odpowiedniej procedurze pomiaru, alkomaty jednorazowe są bardzo skuteczną metodą na sprawdzenie, czy ktoś znajduje się w stanie upojenia alkoholowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *